fbpx

Allegro oferuje dla sprzedających wiele darmowych możliwości promocji swoich aukcji lub nawet całych kont. Jedną z nich jest program Allegro Smart! Do programu może dołączyć każdy sprzedający, musi jednak spełnić pewne warunki. Program Smart! Działa od sierpnia 2018r. wzbudził on nie lada kontrowersje zarówno u kupujących, jak i sprzedawców. Od 1 lutego 2019r. zmianie uległy warunki jakie musi spełniać sprzedający, aby w listingach przy jego ofertach pojawiło się magiczne „SMART!” Właśnie zagadnieniu nowych wytycznych poświęcony będzie dzisiejszy artykuł. Dodatkowo wyjaśnię co dokładnie stoi za każdym z warunków, bo może to być nieco mniej oczywiste niż się wydaje.

Smart! do lutego 2019 roku

Wiele warunków które należało spełniać przed 1 lutego 2019r. nadal obowiązuje.  Są to następująco:

 • Przynajmniej pięć pozytywnych ocen transakcji (komentarzy);
 • Przynajmniej 98% pozytywnych ocen transakcji LUB udział w programie Super Sprzedawca;
 • Przypisanie warunków zwrotów do swoich ofert;
 • Regulowanie opłat za usługi Allegro w terminie;

Te warunki są już raczej znane wszystkim sprzedającym, nie będę się na nich skupiać, a jeśli coś jest dla Ciebie niejasne, zapraszam do sekcji komentarzy, chętnie odpowiem tam na Twoje pytania. Z doświadczenia jednak wiem, iż powyższe punkty nie sprawiają problemów większości sprzedawcom. Znacznie istotniejsze są warunki które właśnie się zmieniły.

Smart po 1 lutego 2019 roku

Do tej pory programem Allegro Smart! objęte były oferty z czasem wysyłki określonym na 24h, teraz ten wymóg będzie zawieszony, ważne, aby mieścić się w deklarowanym czasie wysyłki. Wynika to z drugiej zmiany – sprzedawca, aby spełnić warunki Smart! musi przekazywać do Allegro co najmniej 50% numerów przesyłek w czasie, który deklaruje na aukcji LUB oferować wysyłki w co najmniej dwóch z trzech grup:

 • Grupa metod Paczkomaty:
  • Allegro Paczkomaty Inpost
 • Grupa metod Przesyłki do punktów odbioru:
  • Odbiór w Punkcie: Punkty Poczta, Żabka, Orlen, Ruch
  • Paczka w RUCHu
 • Grupa metod Listy:
  • Allegro Przesyłka Polecona

To bardzo dobra informacja dla sprzedających, gdyż nie muszą oni spełniać obu warunków (1 – 50% wprowadzonych numerów nadania, 2 – oferowanie dwóch sposobów wysyłki) wystarczy spełnić jeden z nich. Oczywiście należy pamiętać, że cena przesyłek musi być również dostosowana do wymogów uczestnictwa w programie, odpowiednie stawki znajdziesz tu: https://allegro.pl/pomoc/dla-kupujacych/dostawa-z-allegro-smart/metody-dostawy-i-zwrotu-paczek-w-ramach-allegro-smart-a1WrzwbOXf6

Jeśli chodzi o warunek z czasem dostawy, myślę, że jest to jasne dla każdego. To dobra zmiana ułatwiająca sprawę. Wiele sprzedawców nie mogło skorzystać ze Smart! ponieważ np. wykonywało produkty na zamówienie, co często uniemożliwia wysyłkę w 24h. Nie będę szerzej omawiał tej zmiany, skupię się na pozostałych dwóch warkach.

Udostępnianie numerów przesyłek dla co najmniej 50% wszystkich zamówień – szczegóły warunku

Zatrzymajmy się na chwilę przy warunku mówiącym o procencie wprowadzonych numerów przesyłek. Co dokładnie oznacza 50% uzupełnionych numerów przesyłek? Gdzie sprawdzić, czy spełniam ten warunek? Jak jest to liczone? Co z wysyłkami nierejestrowanymi i odbiorami osobistymi? Takie pytania mogą pojawić się w głowie sprzedawców. Śpieszę więc z odpowiedziami.

Przede wszystkim nadmienię, iż aktualny procent uzupełnienia tychże numerów można sprawdzić na tej stronie: https://allegro.pl/supersprzedawca/index po zalogowaniu się na swoje konto. Na ilustracji zaznaczyłem na czerwono tę wartość.

Do wysyłek liczonych w zestawieniu nie należą: list ekonomiczny, list priorytetowy, odbiór osobisty, odbiór osobisty po przedpłacie, dostawa przez sprzedającego, przesyłka elektroniczna (e-mail). Nie musisz więc martwić się, że zaniżą one Twoje statystyki.

Ważne jest, aby numer nadać w odpowiednim czasie, czyli takim jaki zadeklarowaliśmy. Ale od kiedy w praktyce liczy się ten czas? Przede wszystkim, jeśli zamówienie składało się z kilku ofert jako wiążący czas realizacji bierzemy najdłuższy z nich. Czas na dodanie numeru liczony jest od momentu opłacenia zamówienia przez kupującego lub od daty wyplenienia formularza dostawy, jeśli wybrał przesyłkę pobraniową. Dodatkowo liczenie zadeklarowanego czasu wysyłki nie jest liczone w soboty, niedziele i święta. A sprawdzenie czy dodano numer przesyłki następuje w momencie, kiedy mija zadeklarowany przez sprzedawcę czas na wysyłkę.

Jeśli nie wiesz, jak zautomatyzować dodanie numerów przesyłek do Allegro, napisz to w komentarzu. Postaram się przygotować artykuł lub wideo, w którym wyjaśnię tę kwestię.

Oferowanie dwóch opcji wysyłki Smart! – szczegóły i wskazówki

Aby spełnić ten warunek musimy posiadać dwie z wymienionych wyżej opcji wysyłki, w odpowiednich cenach. Jak najłatwiej spełnić warunek?

Przede wszystkim, jeśli jesteś niewtajemniczony, to warto abyś wiedział, iż każdy z przewoźników prezentowanych w Smart! oferuje swoje usługi sprzedawcom Allegro w cenach, które Allegro uznaje za maksymalne w danej opcji. Nie musisz więc obawiać się dokładania do przesyłek, no chyba, że uznasz, iż Twoja oferta będzie tańsza.

Odpowiedź nie jest tak oczywista jakby się to mogło wydawać. Jeśli wysyłasz większe paczki, które nie mieszczą się w paczkomatach i kioskach ruchu, to zostaje nam tylko Poczta Polska, co powoduje, że możesz zostać wykluczony z programu.

Jeśli natomiast wysyłasz mniejsze paczki, i już udostępniasz np. Paczkomaty 24/7, to należy pomyśleć, czy lepiej dodać opcję wysyłki „Paczka w RUCHu”, czy też skorzystać z usług Poczty Polskiej. Osobiście skłaniam się ku Paczce w RUCHu, gdyż dociera nawet do małych miejscowości, a Poczta Polska w opcji „by Allegro” nie obsługuje API, więc nie wygenerujemy łatwo paczki w aplikacjach zewnętrznych takich jak Baselinker i EasyUploader. Dodatkowo zawarcie umowy z Pocztą Polską jest relatywnie najtrudniejsze z tych trzech przewoźników. Trwa najdłużej i ciężko o handlowca z wolnym czasem. Paczkomaty nie wymagają podpisywania żadnej umowy, a RUCH sprawnie podpisuje umowy z chętnymi. Dodatkowo, jeśli wysyłamy dużo paczek w RUCHu, możemy otrzymać stawki niższe niż Allegro określa jako maksymalne do udziału w programie Smart! Minusem Paczki w RUCHu jest dość długi czas dostarczania paczek i relatywnie wysoka problematyczność (incydentalne zagubienia paczek).  Jednak korzyści płynące z uczestnictwa w Smart! są, oczywiście moim zdaniem, tego warte.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości odnośnie nowych wytycznych programu Allegro Smart! Jeśli jednak chciałbyś zadać dodatkowe pytania, zapraszam do sekcji komentarzy.